ثبت سفارش ترجمه بزرگترین گروه ریاضی

LOGO


اگر در این مدت چند سال كه از فعالیت سرویس المپیاد ریاضی می‌گذرد،‌ به مرور به بخش اخبار سر زده باشید حتما متوجه شده‌اید كه بخش زیادی از اخبار در مورد جوایز ریاضی است، جوایزی كه معمولا نام آنها برای شما نا‌آشنا می‌باشد. مثلا كمتر از یك ماه پیش جایزه‌ی یك میلیون دلاری شاو به لنگ‌لندز و تیلور اهدا شد. آیا می‌دانید این جایزه‌ی گران‌قیمت به چه كسانی اهدا می‌شود و آیا تیلور و لنگ‌لندز كه بوده‌اند كه استحقاق دریافت این جایزه را داشته‌اند؟


حدود یك ماه پیش پادشاه نروژ جایزه‌ای با عنوان ابل را به واراژان اهدا كرد. آیا با ابل آشنا هستید؟


چند ماه پیش در كشور اسپانیا و در جریان كنفرانس بین‌المللی ریاضیات یك جوان سی ساله‌ی استرالیایی به نام ترنس تائو جایزه‌ی فیلدز را كسب كرد و پرلمان روسی كه او هم نامش جزء لیست برندگان بود از دریافت جایزه‌ی باارزشش سر باز زد.


آیا تاكنون با خود اندیشیده‌اید كه چرا جایزه‌ی نوبل به ریاضی تعلق نمی‌گیرد و آیا تاكنون ریاضی‌دانان موفق به دریافت این جایزه شده‌اند؟


این موارد و نیز جوایز دیگر را ما در این چند سال در بخش اخبار سعی كرده‌ایم به اطلاع شما برسانیم، و هر بار نیز مختصری در مورد آن جایزه و تاریخچه‌اش نوشته‌ایم، با این حال بر آن شدم كه زنگ تفریح این هفته را به این مساله اختصاص دهم. البته قبل از سخن گفتن در مورد سایر جوایز مربوط به ریاضی، مختصری در مورد نوبل برایتان خواهم گفت.


جایزه‌ی نوبل


آلفرد نوبل یك شیمی‌دان بود و به دنبال اكتشاف‌های مفید و صنعتی. البته او موفق به انجام این امر شد: اختراع دینامیت. اختراع او از مهتمرین اختراعات تاریخ است، البته آلفرد امیدوار بود كه اهمیت اختراعش در صنعت و راه‌سازی خلاصه گردد، ولی متاسفانه اختراع وی از جنبه‌ی دیگری اهمیت یافت: ساخت اسلحه. حكومت‌ها از اختراع آلفرد نهایت سوء‌استفاده را بردند، جنگ‌ها عوض شدند و انسان‌های بی‌گناه راحت‌تر كشته می‌شدند. این موضوع آلفرد را كه انسان ثروتمندی بود بر آن داشت كه وصیت كند بنیادی را تاسیس كنند تا هر ساله به یك پیشرو صلح و همچنین دانشمندانی كه فعالیت آنها كمكی به صلح بشری كند جایزه‌ای اهدا شود كه از ارزش مادی بالایی برخوردار باشد.


بنیاد نوبل در سال 1900 و با شروع قرن بیستم تاسیس شد، قرنی كه بیش از همه چیز به جنگ‌های جهانی و سرد معروف است. متاسفانه صد سال ابتدایی بنیاد نوبل دنیای صلح‌آمیز روزگار چندان درخشانی نداشت...


سال 1901 اولین سری از جوایز نوبل اهدا شد. رشته‌هایی كه شامل این جایزه می‌شدند عبارتند از : صلح، ادبیات، فیزیك، شیمی و فیزیولوژی. در سال 1968 به پیشنهاد بانك مركزی سوئد رشته‌ی اقتصاد نیز به پنج رشته‌ی مذكور اضافه گردید و اولین جایزه در این رشته نیز در سال 1969 اهدا گردید.


همه‌ی ما معمولا از دوران كودكی با جایزه‌ی نوبل آشنا هستیم و رسانه‌ها هرساله اخبار مربوط به آن را پوشش می‌دهند. اما نكته‌ای كه همیشه مورد پرسش قرار گرفته و پاسخ دقیقی به آن داده نشده است این است كه چرا نوبل برای ریاضیات جایزه‌ای را در نظر نگرفت؟


پاسخ‌ها و داستان‌های گوناگونی در این‌ باره شنیده شده.


مثلا ادعایی (داستانی) كه زیاد شنیده شده این است كه نوبل نامزدی داشته كه متاسفانه معشوقه‌ی آلفرد با یك ریاضیدان ازدواج می‌كند و آلفرد برای همیشه از هر آنچه به ریاضیات مربوط می‌شده بیزار می‌شود و این‌گونه انتقام خود را از جامعه‌ی ریاضی می‌گیرد!!!


اما همانطور كه گفتیم این مساله داستان و خیالی بیش نیست و رسانه‌های آن زمان برای فروش مطبوعه‌ی خود جعل كرده‌اند.


آنچه كه بیشتر مورد قبول دانشمندان و تاریخ‌نویسان علم بوده، نا‌آگاه بودن نوبل از نقش ریاضیات محض در علوم است. در سال‌هایی كه نوبل می‌زیسته، ریاضیات نقش مستقیم چندانی در علم شیمی و صنعت ایفا نمی‌كرده و علم فیزیك نیز پیوند چندانی با شیمی نداشته. شیمی‌دانان آن دوره بیشتر به كمك آزمون و خطا در آزمایشگاه‌ها به اختراع و اكتشاف می‌پرداختند و از ریاضیات تنها به عنوان یك ابزار ساده كه تنها شامل چهار عمل اصلی می‌شده استفاده می‌كردند و لذا آشنا نبودن نوبل با اهمیت و گستردگی ریاضیات و نقش آن در فیزیك و زیست‌شناسی و سایر علوم وی را به فكر جایزه‌ی نوبل ریاضیات نینداخت.


اكنون با مقدمه‌ای كه در بالا آوردیم به معرفی چند جایزه‌ی بین‌المللی شاخص ریاضیات می‌پردازیم. جایزه‌هایی به نام‌های فیلدز،‌ ابل، كلی، شاو و كلیفورد.

تصویر روی مدال نوبل

آلفرد نوبل


جایزه فیلدز


 


شرط سنی پایین‌تر از 40 سال، هر چهار سال یك باراینها مشخصه‌های اصلی جایزه‌ی فیلدز هستند. شرایطی كه كسب جایزه‌ی فیلدز را به آسانی برای هر كس میسر نمی‌سازد.


در سال 1924 كنگره‌ی بین‌المللی ریاضی - كه هر 4 سال یك بار در یكی از كشورهای جهان و از طرف اتحادیه‌ی بین‌المللی ریاضی (IMU) برگزار می‌گردد – در تورنتو كشور كانادا برگزار گردید. در این كنگره ریاضی‌دانان تصمیم گرفتند به دستاوردهای برجسته‌ی ریاضیات دو مدال طلا اهدا گردد. دبیر این كنگره پروفسور جان چارلز فیلدز ( John Charles Fields )، بودجه‌ی لازم را برای بنیان نهادن این جایزه اهدا كرد و برای نخستین بار در سال 1936 این جایزه به دو ریاضی‌دان اهدا گردید. جایزه‌ی فیلدز به نسبت سایر جوایز علمی از جمله ابل و نوبل دارای ارزش مادی بالایی نیست و در سال 2006 این جایزه مبلغ 15000 دلار كانادا بود. با این‌ حال ارزش معنوی این جایزه به قدری بالاست كه از سال 1936 ریاضی‌دانان تراز اول جهان را با كسب این جایزه می‌شناسند. از سال 1956 این جایزه می‌تواند به چهار نفر از ریاضی‌دانان برجسته تعلق می‌گیرد.

تصاویر رو و پشت مدال فیلدز:

در روی این مدال علاوه بر عكس ارشمیدس به همراه نامش (  )، جمله‌ی زیر حك گشته است:

 


TRANSIRE SUUM PECTUS MUNDOQUE POTIRI
در پشت این مدال نوشته شده است:
 


CONGREGATI
EX TOTO ORBE
MATHEMATICI
OB SCRIPTA INSIGNIA
TRIBUEREمعنای این جمله در فارسی چنین است:


" ریاضی‌دانان سراسر جهان به اتفاق این جایزه را تقدیم می‌دارند، به دلیل آثار برجسته. " 


همچنین در پشت این نوشته تصویری از یك شاخه‌ی زیتون است و در پشت شاخه‌ی زیتون تصویری از یك كره است كه در یك استوانه با ارتفاع و قطر قاعده‌ای برابر قطر كره محاط گشته است. ارشمیدس اثبات كرده بود كه این كره حجمق دقیقا برابر دو سوم حجم كره و نیز مساحتی برابر دو سوم مساحت استوانه را دارد.


 پروفسور جان چارلز فیلدز


لوگوی اتحادیه‌ی بین‌المللی ریاضی
برندگان جایزه‌ی فیلدز از ابتدا تا كنون به قرار زیرند:


2006: آندره اُكنكوف (Andrei Okounkov) از روسیه، گریگوری پرلمان (Grigori Perelman) از روسیه،‌ ترنس تائو (Terence Tao) از استرالیا، وندلین ورنر (Wendelin Werner) از فرانسه.


2002: لوران لافورژ (Laurent Lafforgue) از فرانسه، ولادمیر وودفسكی (Vladimir Voevodsky) از روسیه.


1998: ریچارد اوان بورچردز (Richard Ewen Borcherds) از انگلستان،ویلیام تیموتی گاورز (William Timothy Gowers) از انگلستان،‌ ماكسیم كنتسویچ (Maxim Kontsevich) از روسیه و كورتیس مك‌مولن (Curtis T. McMullen)‌ از امریكا.


1994: اِفیم ایزاكویچ زِلمانوف (Efim Isakovich Zelmanov) از روسیه، پیرلویی لیونز (Pierre-Louis Lions) از فرانسه، ژان بورگن (Jean Bourgain)‌ از بلژیك و ژان‌كریستف یوكوز (Jean-Christophe Yoccoz)‌ از فرانسه.


1990: ولادیمیر درینفیلد (Vladimir Drinfeld) از شوروی سابق،‌ وگان فردریك راندال جونز (Vaughan Frederick Randal Jones)‌ از زلاندنو، شیگ‌فومی موری (Shigefumi Mori) از ژاپن،‌ ادوارد ویتن (Edward Witten) از امریكا.


1986: سیمون دونالدسون (Simon Donaldson)‌ از انگلستان، گِرِد فالتینگز (Gerd Faltings) آلمان، مایكل فریدمن (Michael Freedman) از امریكا.


1982: آلن كونز (Alain Connes) از فرانسه،‌ ویلیام تورستن (William Thurston) از امریكا، شینگ تونگ یاو (Shing-Tung Yau) از چین.


1978: پیر دلن (Pierre Deligne) از بلژیك، چارلز فِفِرمن (Charles Fefferman) از امریكا، گریگوری مارگولیس (Grigory Margulis) از شوروی سابق، دانیل كوییلِن (Daniel Quillen) از امریكا.


1974: انریكو بُمبیری (Enrico Bombieri) از ایتالیا، دیوید مامفرد (David Mumford) از امریكا.


1970: الن بیكر (Alan Baker) از انگلستان، هیه‌شوكی هیروناكا (Heisuke Hironaka) از ژاپن، سرگئی پترویچ نویكوف (Sergei Petrovich Novikov)‌ از شوروی سابق، جان گریگز تامپسون (John Griggs Thompson) از امریكا.


1966: مایكل اتیا (Michael Atiyah) از انگلستان، پل جوزف كوهن (Paul Joseph Cohen) از امریكا، الكساندر گروتندیك (Alexander Grothendieck) از فرانسه و استفان اسمِیل (Stephen Smale) از امریكا.


1962: لارس هرماندر (Lars Hörmander) از سوئد و جان میلنُر (John Milnor) از امریكا.


1958: كلاوس رخ (Klaus Roth) از امریكا و رنه توم (René Thom)‌ از فرانسه.


1954: كنی‌هیكو كُدایرا (Kunihiko Kodaira) از ژاپن، ژان‌پیر سِر (Jean-Pierre Serre)‌ از فرانسه.


1950: لوران شوارتز (Laurent Schwartz) از فرانسه و اتل سلبرگ (Atle Selberg) از نروژ.


1936: لارس آلفورث (Lars Ahlfors) از فنلاند و جس داگلاس (Jesse Douglas) از امریكا.


 

آرشیو ماهانه

نظر سنجی

کدام یک از موضوعات مطالب بیشتر برای شما مفید است ؟


آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


معلم ریاضی کسی است که بتواند فکر خود را به فراگیران منتقل کند

ایجاد کننده وبلاگ : مولوی

ثبت سفارش ترجمه | لوگوی دوستان |

math خونه

باشگاه معلمان جوان ایران

| تبلیغات | ........ ....... ثبت سفارش ترجمه ........

 
http://up.rstp.ir/images/70584493750950679405.gif
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات