ثبت سفارش ترجمه بزرگترین گروه ریاضی

LOGO

 

زیبایی و فلسفه

بسیاری از ریاضیدانان معتقداند کار ریاضیدانان بیش از آنکه کشف کردن باشد، اختراع کردن است. این ریاضیدانان معتقداند نتایج دقیق و مفصل ریاضیات مستقل از دنیای بیرونی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. به عنوان مثال، آنها ممکن است ادعا کنند نظریه اعداد طبیعی بدون هیچ نیازی به مفهوم و تعابیر آن، اساساً معتبر است. برخی ریاضیدانان این عقیده را دارند که زیبایی ریاضیات حقیقت نهفته در آن است.

 در فلسفه افلاطون، دو جهان وجود دارد. جهان فیزیکی که ما در ان زندگی می کنیم و جهان مجرد که حقیقت‌های تغییر ناپذیر از جمله ریاضیان را در بردارد. او معتقد بود جهان فیزیکی انعکاسی است از دنیای مجرد. گویا این سخن از گالیله است که:

«ریاضیات زبانی است که خداوند بوسیله آن جهان را نوشته استریاضیدان مجاری، پل اِردُس اگر چه چندان به خدا معتقد نبود ولی همواره از کتابی خیالی سخن می‌گفت که خداوند زیباترین برهان‌های ریاضی را در آن نوشته است. وقتی اردس می‌خواست از یک برهان تعریف کند، از روی تعجب فریاد می‌زد « این یکی از آن کتاب است »

این دیدگاه این ایده را بیان می‌کند که ریاضیات به عنوان قوانین درستی که جهان برپایه آن بنا شده است از سوی خدا است. آلاین بادو، فیلسوف فرانسوی قرن بیستم معتقد است، ریاضیات همان هستی شناسی است. او همچنین به رابطه عمیق بین ریاضیات، شعر و فلسفه معتقد است.


ریاضیات، به عنوان یک هنر زیبا

اشر، نقاش معروف هلندی در سال 1971 میلادی در سن 72 سالگی و یک سال پیش از مرگ خود نوشت :

« وقتی که هوشمندانه با رمز و رازهای دور و بر خود برخورد کردم و وقتی به تجزیه و تحلیل مشاهده‌های خود پرداختم، به ریاضیات رسیدم. من آموزش جدی در دانش ندیده‌ام ولی گمان می‌کنم بیش‌تر با یک ریاضی‌دان وجه مشترک داشته باشم تا با یک هنرمند. »

و رودن(1840- 1917 ) مجسمه ساز مشهور فرانسوی می‌گوید:

« من یک رویا پرداز نیستم، بلکه یک ریاضیدان‌ هستم. مجسمه‌های من تنها به خاطر این خوب‌اند که ساخته و پرداخته‌ی اندیشه‌ی ریاضی‌اند.»

از آن طرف ج. اچ. هاردی معتقد است:

« معیار یک ریاضیدان مانند معیار نقاس یا شاعر، زیبایی است. اندیشه‌ها همانند رنگ‌ها یا واژه‌ها باید در هماهنگی کامل و سازگار با یکدیگر باشند . زیبایی نخستین معیار سنجش است. »

اگر این را بپذیریم که، تصور و خیال، یکی از سرچشمه‌های اصلی آفرینش‌های هنری است، آن وقت ناچاریم قبول کنیم که در ریاضیات هم دست کم عنصرهای زیبایی و هنر وجود دارد چرا که مایه‌ی اصلی کشف‌های ریاضی ، همان تصور و خیال است. به قول ولادیمیر ایلیچ نویسنده‌ی کتاب دفاتر فلسفی، « تصور و خیال حتی در ریاضیات هم لازم است، حتی

 کشف حساب دیفرانسیل و انتگرال هم بدونتصوروخیالممکننبود.»

با هیچ نیرنگی، نمی‌توان از کشش انسان‌ها به سمت زیبایی‌ جلوگیری کرد و آنچه زشت و نازیبا است را جانشین زیبایی کرد. آدمی، از همان روزهایی که می‌شنود، می‌بیند و درک می‌کند ، از موسیقی و تقاشی و شعر لذت می‌برد و چه به صورت لالایی مادر باشد یا آهنگ گوش نواز چایکووسکی، چه بیتی عامیانه و کوچه باغی باشد یا سرودی از لسان الغیب ، چه قالی‌های دست باف باشد و چه ظرافت‌ها و رنگ‌های چشم نواز بهزاد و کمال الملک ، همه‌ جا انسان را به سوی خود می‌کشاند و غرق در آرامش و لذت می‌کند . ولی همه‌ی این‌ها، یک شرط اساسی دارد و آن، این است که با آفریده‌ای از یک استاد هنرمند سروکار داشته باشید و گرنه، حرکت ناشیانه‌ی آرشه بر ویلون روح شما را می‌آزارد و ردیف بی‌ربط واژه‌های شعر سخن ناشناس، شما را بیزار و کسل می‌کند. در واقع تمامی عرصه‌ی ریاضیات سرشار از زیبایی و هنر است. زیبایی ریاضیات را می‌توان، در شیوه‌ی بیان موضوع، در طرز نوشتن و ارائه‌ی آن، در استدلال‌های منطقی آن، در رابطه‌ی آن با زندگی و واقعیت، در سر گذشت پیدایش و تکامل آن و در خود موضوع ریاضیات مشاهده کرد .

هندسه، همچون دیگر شاخه‌های ریاضیات، زاده‌ی نیازهای آدمی است، ولی در این هم نمی‌توان تردید کرد که ، در کنار سایر عامل‌ها یکی از علت‌های جدا شدن هندسه از عمل و زندگی و شکل گیری آن به عنوان یک دانش انتزاعی، کشش طبیعی آدمی به سمت زیبایی و نظم بوده است. و هرچه هندسه تکامل بیشتری پیدا کرده و عرصه‌های تازه‌ای را گشوده، نظم و زیبایی خیره کننده‌ی آن، افزون تر شده است.

از همین جا است که، یکی از راه‌های شناخت زیبایی ریاضیات و به خصوص هندسه، آگاهی بر نحوه‌ی پیشرفت و تکامل آن است. مفهوم نقطه و خط راست ، از کجا آغاز شد و چگونه از فراز و نشیب‌ها گذشت، تا به ظرافت و شکنندگی امروز رسید. ما در طبیعت اطراف خود ، نه تنها نقطه و خط راست هندسی ، بلکه دایره مستطیل و کره و متوازی السطوح هم به معنای انتزاعی خود نمی‌بینیم. این ذهن زیبا جو و در عین حال آفریننده‌ی انسان بوده است که چنین شکل‌ها و جسم های به غایت ظریف و زیبا را ابداع کرده است و سپس کاربرد‌های عملی زیباتری هم برای آن ها یافته است.

و در همین جا است که می‌توان جنبه‌ی دیگری از زیبایی ریاضیات را جست و جو کرد‌. ریاضیات با همه‌ی انتزاعی بودن خود، بر همه‌ی دانش‌ها حکومت می‌کند و جزء جزء قانون‌های آن ، همچون ابزاری نیرومند دانش های طبیعی و اجتماعی را صیقل می‌دهد و به پیش می‌برد ، تفسیر می‌کند و در خدمت انسان قرار می‌دهد

(گاوس):
ریاضیات حاکم علوم است ونظریه اعداد ملکه ریاضیات

 برتاند راسل :
تا چهل سالگی که مغزم خوب کار میکرد به ریاضیات و پژوهش پرداختم.
از چهل سال تا شصت سالگی که ذهنم ضعیف شده بود به فلسفه روی آوردم
و در اواخر که به کلی کله ام کار نمی کرد به سیاست

هیلبرت
به نظر میرسد معمار بزرگ جهان ریاضیدان است .

جینز
زندگانی به این درد می خورد كه انسان به دو كار مشغول گردد :
اول : ریاضی بخواند.
دوم : ریاضی درس بدهد.

فلیکس کلاین
افلاطون گفت : خدا هندسه دان است ، ژاکوبی این جمله را چنین تغییر داد : خدا حساب دان است ، سپس کرونکر آمد و این سخن به یاد ماندنی را باب کرد : خدا عدد های طبیعی را آفرید ، ما بقی کار انسان است۱.

گالیله
کتاب طبیعت به زبان ریاضی نگاشته شده است.برچسب ها : ریاضیات , (گاوس) , ریاضیدان , معمار بزرگ , زیبایی و فلسفه , زبان ریاضی , هندسه دان , سخنان و اندیشه های ریاضی دانان شهیر جهان 1 , عمومی , خواندنی های ریاضی , تحقیقات دانشجویی , فامنین , ریاضیدان مجاری , مجاری , پل اِردُس , اِردُس , خدا , زیباترین , زیباترین برهان‌ , دیدگاه , قوانین , آلاین بادو , فیلسوف فرانسوی , فیلسوف , رابطه , رابطه عمیق , هنر زیبا , نقاش معروف , اشر , هوشمند , رمز و راز , رمز , تجزیه و تحلیل , ریاضی‌دان , رویا , معیار , نخستین , معیار سنجش , سنجش , خیال , دیفرانسیل و انتگرال , دیفرانسیل , انتگرال , جلوگیری , لذت , استدلال‌ , هندسه , زیبایی خیره کننده‌ , حاکم , ملکه , گالیله , افلاطون , فلیکس کلاین , جینز , هیلبرت , برتاند راسل , گاوس , فیزیک ,
دنبالک ها : •*´¨`*•.¸دوستان¸.•*´¨`*•.¸ ,

آرشیو ماهانه

نظر سنجی

کدام یک از موضوعات مطالب بیشتر برای شما مفید است ؟


آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


معلم ریاضی کسی است که بتواند فکر خود را به فراگیران منتقل کند

ایجاد کننده وبلاگ : مولوی

ثبت سفارش ترجمه | لوگوی دوستان |

math خونه

باشگاه معلمان جوان ایران

| تبلیغات | ........ ....... ثبت سفارش ترجمه ........

 
http://up.rstp.ir/images/70584493750950679405.gif
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic